Ślub to bardzo ważny dzień w życiu każdej pary – nie tylko pod względem emocjonalnym (choć ten w dniu ślubu jest zdecydowanie najważniejszy).
Z zawarciem związku małżeńskiego wiążą się przecież pewne obowiązki i zmiany prawne, dotyczące chociażby majątku nowej rodziny czy nazwiska. Tutaj kluczową rolę odgrywają odpowiednie dokumenty podpisywane przez młodych i świadków ich zaślubin w obecności księdza czy pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. Z punktu widzenia prawa małżeństwo uznane jest za zawarte właśnie po podpisaniu tych dokumentów.
Miłość ponad prawem
W małżeństwie nie chodzi jednak tylko o prawne uregulowanie życia dwojga ludzi. Miłość jest najważniejsza i to ona powinna być celebrowana. Dlatego oprócz podpisania dokumentów, które są dowodem zawarcia związku małżeńskiego, narzeczeni (zarówno w przypadku ślubu kościelnego, jak i cywilnego), wypowiadają tekst zwany potocznie przysięgą małżeńską. Nie jest to wprawdzie uznawane za wystarczające do potwierdzenia związku małżeńskiego, z pewnością jednak ma duże znaczenie religijne, etyczne i moralne, a także jest częścią pięknej tradycji.
Treść przysięgi małżeńskiej jest elementem ceremonii (kościelnej oraz cywilnej) i jej tekst jest z góry określony. Prowadzący ceremonię przedstawia kolejne wersy młodym, którzy po kolei powtarzają jego słowa. Z pewnością jest to jeden z najbardziej emocjonalnych i wzruszających momentów. Dla miłości żadne dokumenty nie są ważniejsze niż szczere słowa ukochanej osoby, obiecującej miłość i oddanie do końca swoich dni.